A népszerűbb mémek (memék) életciklusának vége felé el szokott jönni az a pont, amikor szokatlanul mainstream helyeken is felbukkannak, ez történt most az Y- és Z-generáció egyik kedvencével, az OK boomerrel is: Új-Zélandon egy fiatal parlamenti képviselő ezzel vágott vissza egy idősebb kollégájának.
Azoknak, akik még nem hallották: az OK boomer mém igazából egy beszólás, ami az elmúlt 1-2 évben terjedt el, főleg a 30 év alatti népesség használja, ha meg akarja szégyeníteni az idősebbeket, amiért azok túl maradiak, nem fogják fel egy-egy dolog jelentőségét, a mai világra már nem releváns élettapasztalatuk alapján kioktatóan beszélnek, vagy ilyesmi. Tipikus vélemények, amik kiválthatják az OK boomerezést: “ha nem avokádós pirítósra költenéd a pénzedet, pár év alatt összespórolhatnál egy házra, mindenki előrejuthat az életben, aki elég szorgalmasan dolgozik“, vagy mondjuk “fontos a környezetvédelem, de mégsem veszélyeztethetjük a gazdasági növekedést”. (A boomer szó a baby boomer generációt, vagyis a második világháború után, nagyjából 1946 és 1964 között születetteket jelöli.)
Azon túl, hogy a parlament elég atipikus hely mémek használata szempontjából, az új-zélandi esetben elég tipikus szituációban bukkant fel az OK boomer: egy fiatal, zöldpárti képviselőnő, Chlöe Swarbrick éppen azt részletezte, milyen fontos lenne elfogadni a Zero Carbon üvegházgáz-kibocsátásról szóló törvényt, amikor egy idősebb képviselőtársa közbeszólással megzavarta felszólalását. A videóból nem derül ki, mit mondott pontosan az illető, Swarbrick mindenesetre egy foghegyről odavetett OK boomerrel nyugtázta a dolgot, és folytatta a mondókáját. A mémelés idegensége a parlamenti környezettől abban is tettenérhető, hogy a közvetítés feliratozója sem tudott mit kezdeni vele, és azt írta ki: Ok, Berma.
Green MP @_chloeswarbrick was heckled by a National MP during her speech on the Zero Carbon Bill.
She fired back with “okay boomer” but the captions on Parliament TV clearly have not yet got the memo on millennial slang: pic.twitter.com/zF8Ogp4Geu
— Jason Walls (@Jasonwalls92) November 5, 2019
A felszólalás itt hallgatható meg, a vicces új-zélandi dialektus kedvelőinek különösen ajánlott:
Az OK boomer egyébként a napokban azért is pörgött a médiában, mert egy amerikai konzervatív rádiós szerint ez pont olyan, mint a feketék niggerezése, csak rasszizmus helyett ageizmus (létezik erre magyar szó??). A közösségi médiában erre volt, aki azt vetette fel, hogy ez esetben a megoldás a szó végi r betű elhagyása lehetne, úgy mindjárt kevésbé lesz sértő a boomer is:
Forrás:Twitter
(Junkee)